| Internal Part Number | EIS-A-20GV2S-B | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Snap Action, Limit Switches | |
| Series | A | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 20A (AC), 6A (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 30V | |
| Actuator Type | Lever, Roller | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination Style | Screw Terminal | |
| Ingress Protection | IP00 | |
| Features | - | |
| Operating Force, Torque | - | |
| Release Force | - | |
| Pretravel | - | |
| Differential Travel | - | |
| Overtravel | - | |
| Operating Position | - | |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles | |
| Electrical Life | 500,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | A-20GV2S-B | |
| Related Links | A-20G, A-20GV2S-B Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor | |
 | 1692930000 | CONN TERM BLK PCB 5.08MM 9POS BK | datasheet.pdf | |