ASSMANN WSW Components A-CCS-032-Z-T
A-CCS-032-Z-T picture photo
Mfg. Part Number
A-CCS-032-Z-T
Brief Description
CONN SOCKET PLCC 32POS TIN
Datasheet Download
A-CCS-032-Z-T.pdf
Availability of A-CCS-032-Z-T
QUANTITY
A-CCS-032-Z-T Order Process
Ship out your order
Specifications of A-CCS-032-Z-T
Internal Part NumberEIS-A-CCS-032-Z-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package29
TypePLCC
Number of Positions or Pins (Grid)32 (4 x 8)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Termination Post Length0.132" (3.35mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance15 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-CCS-032-Z-T
Related LinksA-CCS-, A-CCS-032-Z-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-CCS-032-Z-T Details Description
Related parts for A-CCS-032-Z-T
IC RESET CIRCUIT 4.12V SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 10K SPI 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS 10.16MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf