ASSMANN WSW Components A-TB350-TF20
A-TB350-TF20 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TF20
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB350-TF20.pdf
Availability of A-TB350-TF20
QUANTITY
A-TB350-TF20 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TF20
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TF20
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level20
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage125V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Chromate
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)