ASSMANN WSW Components A-TB350-TF23
A-TB350-TF23 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TF23
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB350-TF23.pdf
Availability of A-TB350-TF23
QUANTITY
A-TB350-TF23 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TF23
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TF23
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB350
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage125V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Chromate
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TF23
Related LinksA-TB35, A-TB350-TF23 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TF23 Details Description
Related parts for A-TB350-TF23
FIXED IND 470UH 790MA 980 MOHM datasheet.pdf