ASSMANN WSW Components A-TB350-TT07
A-TB350-TT07 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TT07
Datasheet Download
A-TB350-TT07.pdf
Availability of A-TB350-TT07
QUANTITY
A-TB350-TT07 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TT07
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TT07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions7
Positions Per Level7
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TT07
Related LinksA-TB35, A-TB350-TT07 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TT07 Details Description
Related parts for A-TB350-TT07
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 37POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC BAROMETER SPI DGTL MINI 8LGA datasheet.pdf
AMMETER 0-100A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES 82 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf