ASSMANN WSW Components A-TB350-TT19
A-TB350-TT19 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TT19
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB350-TT19.pdf
Availability of A-TB350-TT19
QUANTITY
A-TB350-TT19 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TT19
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TT19
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions19
Positions Per Level19
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TT19
Related LinksA-TB35, A-TB350-TT19 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TT19 Details Description
Related parts for A-TB350-TT19
CONN HEADER .050 10POS VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC LINE DRIVER VDSL2 DIFF 16QFN datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU USB OTP 16K 24QFN datasheet.pdf
CRIMPFOX TOOL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE PIN datasheet.pdf