ASSMANN WSW Components A-TB350-TT21
A-TB350-TT21 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TT21
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB350-TT21.pdf
Availability of A-TB350-TT21
QUANTITY
A-TB350-TT21 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TT21
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TT21
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions21
Positions Per Level21
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TT21
Related LinksA-TB35, A-TB350-TT21 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TT21 Details Description
Related parts for A-TB350-TT21
BATTERY PACK NICAD 9.6V 5000MAH datasheet.pdf
IC PCI-EXPRESS X1 PHY 81-LFBGA datasheet.pdf
RCVR OPT HI SPEED VERS LINK VERT datasheet.pdf
RCPT 10ROW 400POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ TOP VW SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 840MA 258 MOHM datasheet.pdf