KEMET C1825C102KZRACTU
C1825C102KZRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1825C102KZRACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1825
Datasheet Download
C1825C102KZRACTU.pdf
Availability of C1825C102KZRACTU
QUANTITY
C1825C102KZRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1825C102KZRACTU
Internal Part NumberEIS-C1825C102KZRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2500V (2.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1825C102KZRACTU
Related LinksC1825C10, C1825C102KZRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1825C102KZRACTU Details Description
Related parts for C1825C102KZRACTU
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 1.2KV 8A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 250V 200MA SOT23 datasheet.pdf
IC DAC LP DUAL 16-BIT 32-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LINE RCVR DIFF 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
IC XTAL OSC VOLT CTRL RMS 6CLCC datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 11POS datasheet.pdf