ASSMANN WSW Components A-TB350-TT24
A-TB350-TT24 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB350-TT24
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB350-TT24.pdf
Availability of A-TB350-TT24
QUANTITY
A-TB350-TT24 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB350-TT24
Internal Part NumberEIS-A-TB350-TT24
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions24
Positions Per Level24
Number of Levels1
Pitch0.138" (3.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesInterlocking (Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB350-TT24
Related LinksA-TB35, A-TB350-TT24 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB350-TT24 Details Description
Related parts for A-TB350-TT24
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1A TO-225AA datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5A 10DFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/1.8V 10DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.03"L X 15.04"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
DSUB PIN COAX SOD STR 50O G datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
ANT WIRELESS 7" 3DBI datasheet.pdf