ASSMANN WSW Components A-TB381-VK02
A-TB381-VK02 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB381-VK02
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB381-VK02.pdf
Availability of A-TB381-VK02
QUANTITY
A-TB381-VK02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB381-VK02
Internal Part NumberEIS-A-TB381-VK02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.150" (3.81mm)
Header Orientation45°
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL8A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB381-VK02
Related LinksA-TB38, A-TB381-VK02 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB381-VK02 Details Description
Related parts for A-TB381-VK02
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 14POS DUAL IDC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
13+13 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 510MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf