Vishay/Dale RNC50H4531DSBSL
RNC50H4531DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4531DSBSL
Brief Description
RES 4.53K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4531DSBSL.pdf
Availability of RNC50H4531DSBSL
QUANTITY
RNC50H4531DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4531DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4531DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4531DSBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4531DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4531DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H4531DSBSL
JUMPER-H9992TR/1853RD/H9992TR 4" datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SLD datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V ITO220 datasheet.pdf
RES 32K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
SEALED SE HDW PACKET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf