ASSMANN WSW Components A-TB500-HA05V
A-TB500-HA05V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HA05V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-HA05V.pdf
Availability of A-TB500-HA05V
QUANTITY
A-TB500-HA05V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HA05V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HA05V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesLever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HA05V
Related LinksA-TB50, A-TB500-HA05V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HA05V Details Description
Related parts for A-TB500-HA05V
RES SMD 3.9K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADCMP582BCP datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
A5 DRIVE 3 PHASE 400V F-FRAME datasheet.pdf
IC DAC 14BIT LVDS 64VQFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf