ASSMANN WSW Components A-TB500-HG08
A-TB500-HG08 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HG08
Datasheet Download
A-TB500-HG08.pdf
Availability of A-TB500-HG08
QUANTITY
A-TB500-HG08 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HG08
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HG08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HG08
Related LinksA-TB50, A-TB500-HG08 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HG08 Details Description
Related parts for A-TB500-HG08
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 13.21MM datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf