ASSMANN WSW Components A-TB500-HG13
A-TB500-HG13 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HG13
Datasheet Download
A-TB500-HG13.pdf
Availability of A-TB500-HG13
QUANTITY
A-TB500-HG13 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HG13
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HG13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HG13
Related LinksA-TB50, A-TB500-HG13 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HG13 Details Description
Related parts for A-TB500-HG13
IC GAMMA BUFFER LCD 4CH 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ24 PG29 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LMH0030 datasheet.pdf
2.3 6POS PLUG ASSY datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
UMY10-4242 SAFETY MAT 10M datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf