Vishay/Dale RN60C1000CBSL
RN60C1000CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1000CBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/4W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1000CBSL.pdf
Availability of RN60C1000CBSL
QUANTITY
RN60C1000CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1000CBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1000CBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1000CBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1000CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1000CBSL Details Description
Related parts for RN60C1000CBSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 20% 400VAC datasheet.pdf