ASSMANN WSW Components A-TB500-HX11V
A-TB500-HX11V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HX11V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-HX11V.pdf
Availability of A-TB500-HX11V
QUANTITY
A-TB500-HX11V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HX11V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HX11V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current6A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HX11V
Related LinksA-TB50, A-TB500-HX11V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HX11V Details Description
Related parts for A-TB500-HX11V
IC 10-BIT FET BUS SW 24-TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 23V 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
CABLE ASSY CIRC 4POS M-F 5M datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-12 POS NONSHRT datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf