ASSMANN WSW Components A-TB500-HX15V
A-TB500-HX15V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-HX15V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-HX15V.pdf
Availability of A-TB500-HX15V
QUANTITY
A-TB500-HX15V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-HX15V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-HX15V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level15
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current6A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-HX15V
Related LinksA-TB50, A-TB500-HX15V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-HX15V Details Description
Related parts for A-TB500-HX15V
RES SMD 93.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.68A 72 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf