ASSMANN WSW Components A-TB500-T308
A-TB500-T308 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-T308
Datasheet Download
A-TB500-T308.pdf
Availability of A-TB500-T308
QUANTITY
A-TB500-T308 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-T308
Internal Part NumberEIS-A-TB500-T308
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current8A
Voltage300V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-T308
Related LinksA-TB50, A-TB500-T308 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-T308 Details Description
Related parts for A-TB500-T308
FINGER GUARD 120MM METAL datasheet.pdf
LED RED 626NM WATER CLEAR SMD datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .10-.20"250PC datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 16POS CRIMP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT 20-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 36POS datasheet.pdf
PERMA SEAL FLANGED SPADE datasheet.pdf
CONN SOCKET 36POS CLOSE END W/SR datasheet.pdf