ASSMANN WSW Components A-TB500-TK05SB
A-TB500-TK05SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TK05SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB500-TK05SB.pdf
Availability of A-TB500-TK05SB
QUANTITY
A-TB500-TK05SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TK05SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TK05SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TK05SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-TK05SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TK05SB Details Description
Related parts for A-TB500-TK05SB
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 15NS 32PLCC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 80MHZ 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf