ASSMANN WSW Components A-TB500-TK06SB
A-TB500-TK06SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TK06SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB500-TK06SB.pdf
Availability of A-TB500-TK06SB
QUANTITY
A-TB500-TK06SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TK06SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TK06SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGray
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TK06SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-TK06SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TK06SB Details Description
Related parts for A-TB500-TK06SB
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS.50"DIA .125"SHAFT datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.93V SOT143-4 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 350MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 150 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 690MA 220 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
5MM CABLE ASSY datasheet.pdf