ASSMANN WSW Components A-TB500-TO12
A-TB500-TO12 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TO12
Datasheet Download
A-TB500-TO12.pdf
Availability of A-TB500-TO12
QUANTITY
A-TB500-TO12 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TO12
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TO12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TO12
Related LinksA-TB50, A-TB500-TO12 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TO12 Details Description
Related parts for A-TB500-TO12
Crystal 18.4320MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CARD GUIDE ADJ NATURAL 25/4' datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf