ASSMANN WSW Components A-TB500-TO21
A-TB500-TO21 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TO21
Datasheet Download
A-TB500-TO21.pdf
Availability of A-TB500-TO21
QUANTITY
A-TB500-TO21 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TO21
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TO21
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TO21
Related LinksA-TB50, A-TB500-TO21 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TO21 Details Description
Related parts for A-TB500-TO21
VARISTOR 6V 100A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5MM 13 POS datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
FUSE CERM 10A 500VAC 400VDC 5X20 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 100A TO263-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL3333 datasheet.pdf
SWITCH OCTAL RTARY DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG GRN/YEL 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf