ASSMANN WSW Components A-TB500-TR04H
A-TB500-TR04H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TR04H
Datasheet Download
A-TB500-TR04H.pdf
Availability of A-TB500-TR04H
QUANTITY
A-TB500-TR04H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TR04H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TR04H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TR04H
Related LinksA-TB50, A-TB500-TR04H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TR04H Details Description
Related parts for A-TB500-TR04H
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 40POS .100" DBL T/H datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8034AR datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 32.11MHZ CMOS SMD datasheet.pdf