ASSMANN WSW Components A-TB500-TR08H
A-TB500-TR08H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TR08H
Datasheet Download
A-TB500-TR08H.pdf
Availability of A-TB500-TR08H
QUANTITY
A-TB500-TR08H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TR08H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TR08H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TR08H
Related LinksA-TB50, A-TB500-TR08H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TR08H Details Description
Related parts for A-TB500-TR08H
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC ACCEL 3-AXIS W/32B MCU 16LGA datasheet.pdf
CONN HEADER 2X2 VERT BRKWAY GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN INSERT 8POS PIN datasheet.pdf