ASSMANN WSW Components A-TB500-TR19H
A-TB500-TR19H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-TR19H
Datasheet Download
A-TB500-TR19H.pdf
Availability of A-TB500-TR19H
QUANTITY
A-TB500-TR19H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-TR19H
Internal Part NumberEIS-A-TB500-TR19H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level19
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Pressure Clip
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-TR19H
Related LinksA-TB50, A-TB500-TR19H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-TR19H Details Description
Related parts for A-TB500-TR19H
MOSFET N-CH 200V 2.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .062 4POS PCB 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 4POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8HSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IGBT 1200V 75A 500W TO247 datasheet.pdf