ASSMANN WSW Components A-TB500-VG13SB
A-TB500-VG13SB picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VG13SB
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB500-VG13SB.pdf
Availability of A-TB500-VG13SB
QUANTITY
A-TB500-VG13SB Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VG13SB
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VG13SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug for Unshrouded Header
Number of Positions13
Positions Per Level13
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry90°
Termination StyleScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG14-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VG13SB
Related LinksA-TB500, A-TB500-VG13SB Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VG13SB Details Description
Related parts for A-TB500-VG13SB
HEX STANDOFF 4-40 S STEEL 1-5/8" datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V LED ROUND BLUE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD datasheet.pdf
SENS PROX M12 5MM AC2W-NC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
TERMINAL WDK 10 BLUE datasheet.pdf
SGE-225-2-1520 00900C SFTY EDGE datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf