ASSMANN WSW Components A-TB500-VI23V
A-TB500-VI23V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VI23V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-VI23V.pdf
Availability of A-TB500-VI23V
QUANTITY
A-TB500-VI23V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VI23V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VI23V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VI23V
Related LinksA-TB50, A-TB500-VI23V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VI23V Details Description
Related parts for A-TB500-VI23V
FIXED IND 2.2UH 6.1A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 6AWG W/3FT CABLE datasheet.pdf
CT CONN MT REC ASSY 7P YELLOW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 65W datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 584 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf