ASSMANN WSW Components A-TB500-VY09
A-TB500-VY09 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VY09
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB500-VY09.pdf
Availability of A-TB500-VY09
QUANTITY
A-TB500-VY09 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VY09
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VY09
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level9
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VY09
Related LinksA-TB50, A-TB500-VY09 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VY09 Details Description
Related parts for A-TB500-VY09
IDC CABLE - MCE16K/MC16M/MCE16K datasheet.pdf
PLATE PARTITION 2MM FOR DIKD datasheet.pdf
CABLE TIE STD 50LB ORN 8" datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SNT-6A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 560 NF 5% 1250VDC RAD datasheet.pdf