ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ22H
A-TB508-VJ22H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VJ22H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB508-VJ22H.pdf
Availability of A-TB508-VJ22H
QUANTITY
A-TB508-VJ22H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VJ22H
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VJ22H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level22
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VJ22H
Related LinksA-TB50, A-TB508-VJ22H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VJ22H Details Description
Related parts for A-TB508-VJ22H
IC MPU/RESET CIRC 4.70V SOT23-5 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 25HSOP datasheet.pdf
FUSE 315A 690V 1BN/50 AR UC datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
LANTERN LED 25LM LANTERN (1) datasheet.pdf
RES 12.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FTBG datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf