ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ23H
A-TB508-VJ23H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VJ23H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB508-VJ23H.pdf
Availability of A-TB508-VJ23H
QUANTITY
A-TB508-VJ23H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VJ23H
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VJ23H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VJ23H
Related LinksA-TB50, A-TB508-VJ23H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VJ23H Details Description
Related parts for A-TB508-VJ23H
CONN HEADER .100 DUAL R/A 6POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HANDLE RND 0.312"DIA 1.75"H BRSS datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 569 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 60POS 0.50MM R/A datasheet.pdf