ASSMANN WSW Components A-TB508-VK05
A-TB508-VK05 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VK05
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB508-VK05.pdf
Availability of A-TB508-VK05
QUANTITY
A-TB508-VK05 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VK05
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VK05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions5
Positions Per Level5
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation45°
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VK05
Related LinksA-TB50, A-TB508-VK05 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VK05 Details Description
Related parts for A-TB508-VK05
DIODE ZENER 17V 500MW DO35 datasheet.pdf
TRANSFORMR CCFL 2.5W 20V 5MA SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
CONN XA HOUSING 6 POS 2.5MM RET datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
SCT7650EX 10.84" 8" EX112 R datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 160VDC datasheet.pdf