ASSMANN WSW Components A-TB750-TI05
A-TB750-TI05 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-TI05
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB750-TI05.pdf
Availability of A-TB750-TI05
QUANTITY
A-TB750-TI05 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-TI05
Internal Part NumberEIS-A-TB750-TI05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-TI05
Related LinksA-TB75, A-TB750-TI05 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-TI05 Details Description
Related parts for A-TB750-TI05
RES SMD 3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC14B/AE14G/X datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
2.2 INCH BEND SENSOR A201 datasheet.pdf
TV 26C 26#20 SKT RECP datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0402 X7R 4700pF 50V datasheet.pdf