ASSMANN WSW Components A-TB750-VI02V
A-TB750-VI02V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-VI02V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB750-VI02V.pdf
Availability of A-TB750-VI02V
QUANTITY
A-TB750-VI02V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-VI02V
Internal Part NumberEIS-A-TB750-VI02V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-VI02V
Related LinksA-TB75, A-TB750-VI02V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-VI02V Details Description
Related parts for A-TB750-VI02V
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V datasheet.pdf
FITTING COUPLER POLY CLR 2 X 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15V 50MA SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 330VAC AXIAL datasheet.pdf
3650 2A 0.36UH 5% 2K RL datasheet.pdf