ASSMANN WSW Components A-TB750-VJ05V
A-TB750-VJ05V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-VJ05V
Datasheet Download
A-TB750-VJ05V.pdf
Availability of A-TB750-VJ05V
QUANTITY
A-TB750-VJ05V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-VJ05V
Internal Part NumberEIS-A-TB750-VJ05V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-VJ05V
Related LinksA-TB75, A-TB750-VJ05V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-VJ05V Details Description
Related parts for A-TB750-VJ05V
IC REG LDO 2.85V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 325MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.77K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf