ASSMANN WSW Components A-TB762-HG03
A-TB762-HG03 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-HG03
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB762-HG03.pdf
Availability of A-TB762-HG03
QUANTITY
A-TB762-HG03 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-HG03
Internal Part NumberEIS-A-TB762-HG03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB762
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-HG03
Related LinksA-TB76, A-TB762-HG03 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-HG03 Details Description
Related parts for A-TB762-HG03
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINCLP 75OHM 100C datasheet.pdf