ASSMANN WSW Components A-TB762-HG08
A-TB762-HG08 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-HG08
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB762-HG08.pdf
Availability of A-TB762-HG08
QUANTITY
A-TB762-HG08 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-HG08
Internal Part NumberEIS-A-TB762-HG08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB762
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-HG08
Related LinksA-TB76, A-TB762-HG08 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-HG08 Details Description
Related parts for A-TB762-HG08
CONN HEADER 44POS 2MM GOLD DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT CLEAR/RED datasheet.pdf
Crystal 5.0688MHz 30ppm Series 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
BALL KNOB datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf