ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ03V
A-TB762-VJ03V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-VJ03V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB762-VJ03V.pdf
Availability of A-TB762-VJ03V
QUANTITY
A-TB762-VJ03V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-VJ03V
Internal Part NumberEIS-A-TB762-VJ03V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB762
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-VJ03V
Related LinksA-TB76, A-TB762-VJ03V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-VJ03V Details Description
Related parts for A-TB762-VJ03V
CARDEDGE 20POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3/5V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
FIXED IND 5.5UH 1.8A 96 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN RA datasheet.pdf