ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ17V
A-TB762-VJ17V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-VJ17V
Datasheet Download
A-TB762-VJ17V.pdf
Availability of A-TB762-VJ17V
QUANTITY
A-TB762-VJ17V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-VJ17V
Internal Part NumberEIS-A-TB762-VJ17V
Number of Levels1
Positions Per Level17
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-VJ17V
Related LinksA-TB76, A-TB762-VJ17V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-VJ17V Details Description
Related parts for A-TB762-VJ17V
RES 43 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED/YLW/GRN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 720MA 480 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 37MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS FXO -136V 42LGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6.5V 10W datasheet.pdf
IGBT 650V 75A SGL TO-247-4 datasheet.pdf