LEDdynamics Inc. A011-D-V-350
A011-D-V-350 picture photo
Mfg. Part Number
A011-D-V-350
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC BUCK BOOST 48V
Datasheet Download
A011-D-V-350.pdf
Availability of A011-D-V-350
QUANTITY
A011-D-V-350 Order Process
Ship out your order
Specifications of A011-D-V-350
Internal Part NumberEIS-A011-D-V-350
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesFlexBlock™ A011
TypeConstant Current
TopologyBuck-Boost
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output48V (Max)
Current - Output (Max)350mA
Power (Watts)17W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog, PWM
FeaturesSCP
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Efficiency90%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension2.00" L x 1.20" W x 0.38" H (50.8mm x 30.5mm x 9.5mm)
Mounting TypeChassis Mount
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A011-D-V-350
Related LinksA011-D, A011-D-V-350 Datasheet, LEDdynamics Inc. Distributor
A011-D-V-350 Details Description
Related parts for A011-D-V-350
CAP FILM 2700PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSEM .05" 10PS SGL END 2" datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.5GHZ 1023FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 200V PCB datasheet.pdf