Hirose Electric Co Ltd A1-16PA-2.54DS(74)
A1-16PA-2.54DS(74) picture photo
Mfg. Part Number
A1-16PA-2.54DS(74)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR RA 16 POS 2.54MM
Datasheet Download
A1-16PA-2.54DS(74).pdf
Availability of A1-16PA-2.54DS(74)
QUANTITY
A1-16PA-2.54DS(74) Order Process
Ship out your order
Specifications of A1-16PA-2.54DS(74)
Internal Part NumberEIS-A1-16PA-2.54DS(74)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1-16PA-2.54DS(74)
Related LinksA1-16PA-2, A1-16PA-2.54DS(74) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A1-16PA-2.54DS(74) Details Description
Related parts for A1-16PA-2.54DS(74)
IC CLK BUFFER 2:4 2.5GHZ 16TSSOP datasheet.pdf
VCO 418-436 MHZ REDBOX datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58U 17' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf