Hirose Electric Co Ltd A1-50PA-2.54DSA(71)
A1-50PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
A1-50PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 50 POS 2.54MM
Datasheet Download
A1-50PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of A1-50PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
A1-50PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A1-50PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-A1-50PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1-50PA-2.54DSA(71)
Related LinksA1-50PA-2, A1-50PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A1-50PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for A1-50PA-2.54DSA(71)
LED 4 DIGIT RED COMMON ANODE datasheet.pdf
LABEL TT S LAM WHT .75 X 1.75" datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 400V 16A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf