Hirose Electric Co Ltd A1-8PA-2.54DS(93)
A1-8PA-2.54DS(93) picture photo
Mfg. Part Number
A1-8PA-2.54DS(93)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR RA 8 POS 2.54MM
Datasheet Download
A1-8PA-2.54DS(93).pdf
Availability of A1-8PA-2.54DS(93)
QUANTITY
A1-8PA-2.54DS(93) Order Process
Ship out your order
Specifications of A1-8PA-2.54DS(93)
Internal Part NumberEIS-A1-8PA-2.54DS(93)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1-8PA-2.54DS(93)
Related LinksA1-8PA-2, A1-8PA-2.54DS(93) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A1-8PA-2.54DS(93) Details Description
Related parts for A1-8PA-2.54DS(93)
FINGER GUARD 92X92 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER 0.1A datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 60000UF 50V SCREW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.74 OHM 1% 20W datasheet.pdf
END COVER MOD TERMINAL BLOCKS datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX M8 3W 1.5MM NC NPN datasheet.pdf