Allegro MicroSystems, LLC A1103ELHLX-T
A1103ELHLX-T picture photo
Mfg. Part Number
A1103ELHLX-T
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Brief Description
IC HALL EFFECT SWITCH SOT23W
Datasheet Download
A1103ELHLX-T.pdf
Availability of A1103ELHLX-T
QUANTITY
A1103ELHLX-T Order Process
Ship out your order
Specifications of A1103ELHLX-T
Internal Part NumberEIS-A1103ELHLX-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPosition Sensor ICs
Standard Package10,000
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Sensing Range355G Trip, 150G Release
TypeUnipolar Switch
Voltage - Supply3.8 V ~ 24 V
Current - Supply7.5mA
Current - Output (Max)25mA
Output TypeOpen Drain
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseSOT-23W
Supplier Device PackageSOT-23W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1103ELHLX-T
Related LinksA1103E, A1103ELHLX-T Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
A1103ELHLX-T Details Description
Related parts for A1103ELHLX-T
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 14.6UH 1.7A 84 MOHM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 2GHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN 2.2-3MM RED WIREMNT PLUG datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HAN E M CRIMP CONTACT AG 18AWG datasheet.pdf
RES 487 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf