C&K Components A11205RSCB
A11205RSCB picture photo
Mfg. Part Number
A11205RSCB
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
A11205RSCB.pdf
Availability of A11205RSCB
QUANTITY
A11205RSCB Order Process
Ship out your order
Specifications of A11205RSCB
Internal Part NumberEIS-A11205RSCB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesA
Number of Positions12
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length12.70mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel14.48mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.80mm Dia
Operating Force, Torque-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A11205RSCB
Related LinksA1120, A11205RSCB Datasheet, C&K Components Distributor
A11205RSCB Details Description
Related parts for A11205RSCB
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 44SOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 512X18X2 80LQFP datasheet.pdf
CONTROL TEMP OUT 24V CHASSIS MT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 120A TO-3P datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES SMD 9.79K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 2200A 690V 4SBKN/60 AR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf