Vishay/BCcomponents A120K15C0GH5UAA
A120K15C0GH5UAA picture photo
Mfg. Part Number
A120K15C0GH5UAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
A120K15C0GH5UAA.pdf
Availability of A120K15C0GH5UAA
QUANTITY
A120K15C0GH5UAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A120K15C0GH5UAA
Internal Part NumberEIS-A120K15C0GH5UAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A120K15C0GH5UAA
Related LinksA120K15, A120K15C0GH5UAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A120K15C0GH5UAA Details Description
Related parts for A120K15C0GH5UAA
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V SC88 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.15A 600VDC 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOX HOLDUP 1200UF datasheet.pdf