Electroswitch A123T1TV30Q
A123T1TV30Q picture photo
Mfg. Part Number
A123T1TV30Q
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
A123T1TV30Q.pdf
Availability of A123T1TV30Q
QUANTITY
A123T1TV30Q Order Process
Ship out your order
Specifications of A123T1TV30Q
Internal Part NumberEIS-A123T1TV30Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesA
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length11.89mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing Thread15/32-32
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life60,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A123T1TV30Q
Related LinksA123T, A123T1TV30Q Datasheet, Electroswitch Distributor
A123T1TV30Q Details Description
Related parts for A123T1TV30Q
CONN SPRING 44POS DUAL .197 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 54POS 2MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.4A 230 MOHM TH datasheet.pdf
RES 560K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET/CABLE 10A 70C datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 6POS datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 1W DO204AL datasheet.pdf
REGULATOR PRM 48V 500W datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf