NKK Switches A12K1B-EA
A12K1B-EA picture photo
Mfg. Part Number
A12K1B-EA
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
A12K1B-EA.pdf
Availability of A12K1B-EA
QUANTITY
A12K1B-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of A12K1B-EA
Internal Part NumberEIS-A12K1B-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelA12K1B-EA
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesA
PackagingTray
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A12K1B-EA
Related LinksA12K, A12K1B-EA Datasheet, NKK Switches Distributor
A12K1B-EA Details Description
Related parts for A12K1B-EA
IC ASK TRANSMITTER UHF 8SOIC datasheet.pdf
LED YELLOW 6V PNL MNT datasheet.pdf
IC RESET CMOS 4.0V 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 4.2UH 2.1A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf