Omron Automation & Safety A165L-JAM-24-1
A165L-JAM-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JAM-24-1
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JAM-24-1.pdf
Availability of A165L-JAM-24-1
QUANTITY
A165L-JAM-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JAM-24-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JAM-24-1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JAM-24-1
Related LinksA165L-J, A165L-JAM-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JAM-24-1 Details Description
Related parts for A165L-JAM-24-1
CABLE CAT5 HALOGENFREE PATCH 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER END COVER datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 10A SCREW 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf