Omron Automation & Safety A165L-JAM-24-1
A165L-JAM-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JAM-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JAM-24-1.pdf
Availability of A165L-JAM-24-1
QUANTITY
A165L-JAM-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JAM-24-1
Internal Part NumberEIS-A165L-JAM-24-1
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JAM-24-1
Related LinksA165L-J, A165L-JAM-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JAM-24-1 Details Description
Related parts for A165L-JAM-24-1
CONN HEADER 1MM 40POS R/A SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 156VWM 245VC P600 datasheet.pdf
XLAMP CXA1507 LED 8.9MM datasheet.pdf
SL 5.08HC/16/180G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
S3,STR,BF datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA B/TYPE datasheet.pdf
RES SMD 0.0806 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf