Omron Automation & Safety A165L-JGM-12D-2
A165L-JGM-12D-2 picture photo
Mfg. Part Number
A165L-JGM-12D-2
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A165L-JGM-12D-2.pdf
Availability of A165L-JGM-12D-2
QUANTITY
A165L-JGM-12D-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165L-JGM-12D-2
Internal Part NumberEIS-A165L-JGM-12D-2
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165L-JGM-12D-2
Related LinksA165L-J, A165L-JGM-12D-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165L-JGM-12D-2 Details Description
Related parts for A165L-JGM-12D-2
DIODE SCHOTTKY SILICON 2V 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
SPEAKER WIDE BAND FK SERIES datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SMART SWITCH NODE datasheet.pdf
BLT 5.08/02/180F SN OR datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 237MA 6.05 OHM datasheet.pdf